Czy banki spółdzielcze mają lepszą ofertę niż banki komercyjne?

bank spółdzielczyW Polsce istnieje kilkaset banków spółdzielczych. Od lat jednak banki te nie są w stanie przebić się poprzez najpopularniejsze produkty bankowe, najbardziej zareklamowane banki, oraz te najpopularniejsze, działające całkowicie komercyjnie. Czy w tym przypadku działa zasada, mówiąca o tym, że firma, o której mało słychać jest po prostu kiepska? Przyjrzyjmy się Bankom Spółdzielczym i porównajmy ich oferty z bankami typowo komercyjnymi.

Banki Spółdzielcze – oferta

Banki Spółdzielcze z reguły swoją ofertę przygotowują dla małych społeczności lokalnych, w których funkcjonują. W tym właśnie można upatrywać w pewnym sensie wyższości takich banków. Mały zasięg terytorialny niekoniecznie oznacza bowiem słabość oferty, a wprost przeciwnie. Dobra znajomość swoich klientów sprawia, że bank spółdzielczy jest w stanie przygotować indywidualnie czasami znacznie lepsze oferty niż duże banki.

Chociażby procesy decyzyjne w przypadku kredytów są znacznie szybsze i korzystniejsze dla klientów, którzy po prostu znają się często nie tylko z pracownikami danego banku, ale również z jego kierownictwem. Lokalność zatem będzie w wielu przypadkach korzystna dla klienta.

Indywidualne podejście do klienta znajduje zastosowanie nie tylko w kwestii kredytów, ale również w przypadku lokat, oraz inwestycji. Możemy śmiało wynegocjować w mniejszych bankach lepsze warunki oszczędzania naszych pieniędzy, ponieważ takie banki, tak jak każdy inny bank potrzebują kapitału, by funkcjonować sprawnie. W związku z tym również oferta oszczędnościowa w wielu przypadkach przebija komercyjne banki. W Bankach Spółdzielczych nie jesteśmy numerem ID, tylko Panem lub Panią Kowalską.

Czy banki spółdzielcze są zacofane?

Wielu ekspertów zarzuca problemy technologiczne i wręcz zacofanie w tej kwestii, oraz małą liczbę bankomatów. Nie do końca jest to jednak prawdą. Takie banki posiadają często najnowocześniejsze rozwiązania informatyczne, ale faktem jest stosunkowo niewielka liczba bankomatów.
Które Banki Spółdzielcze są znane i godne polecenia? Z tych działających na terenie całego kraju zdecydowanie będzie to chociażby popularny w ostatnim czasie Bank Pocztowy, PBS Bank, Hexa Bank.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *