Czy warto brać lokatę w banku spółdzielczym?

Lokata bankowa od lat jest jedną z popularniejszych form oszczędzania wybieranych przez Polaków. Wbrew wielu pozorom i powszechnym opiniom całkiem spora grupa naszych rodaków posiada oszczędności i często właśnie w postaci lokat są one lokowane. Oferty lokat są zmienne w zależności od tego jaki jest aktualnie okres w roku, oraz od tego czy mamy hossę czy bessę na rynkach światowych.

Najważniejszym czynnikiem warunkującym wysokość oprocentowania lokaty jest jednak stopa procentowa ustalana przez Narodowy Bank Polski.

Dywersyfikacja pieniędzy w banku spółdzielczym

Sporo mówi się w ostatnim czasie o tym, by nie lokować pieniędzy w jednym banku. O ile dywersyfikacja jest rzeczą oczywistą przy każdej inwestycji, o tyle ciekawie zapowiadają się oferty w niektórych mniej znanych instytucjach, takich jak chociażby Banki Spółdzielcze. W nich czasami możemy zyskać znacznie więcej, a wszystko za sprawą tego, że to właśnie te banki są niezwykle chętne do przyjmowania środków na lokaty. W sytuacji kiedy większość banków oferuje jedynie oprocentowanie na poziomie aktualnej stopy inflacji, o tyle w bankach spółdzielczych możemy zyskać znacznie więcej.

Lokata w banku spółdzielczym

Banki Spółdzielcze, podobnie jak większe banki oferują nam lokaty terminowe na dość podobnych zasadach, gdzie w przypadku wcześniejszego pozyskania kapitału tracimy odsetki. Terminy takich lokat również są dokładnie takie same jak w większych bankach. Od 3 miesięcy do kilku lat. Podczas kiedy duże banki komercyjne są w stanie zaoferować nam oprocentowanie na poziomie od 3-4%, Banki Spółdzielcze oferują nierzadko realny zysk na poziomie 5%. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego jest to takie korzystne? W przypadku Banków Spółdzielczych mamy do czynienia z mniejszymi firmami, które by sę utrzymać muszą mieć stale ulokowany kapitał. Dodatkowo w takich bankach jak te spółdzielcze jesteśmy często znani i traktowani indywidualnie, więc w grę wchodzi oczywiście negocjacja warunków umowy.

A taką reklamę lokaty w bankach spółdzielczych mogliśmy oglądać kilka lat temu. Lokata była dostępna w wybranych bankach.

Niewątpliwie lokowanie pieniędzy w Bankach Spółdzielczych w ostatnich latach stało się znacznie bardziej opłacalne. Głównie dlatego, że jesteśmy traktowani indywidualnie i możemy negocjować warunki. Oferty są niezwykle opłacalne zwłaszcza wtedy, gdy zamierzamy ulokować duże kwoty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *